ورود اعضا |           


 

تعدادبازدید » 464

تاریخ » ۱۳۹۳/۴/۱۰

?
مصاحبه وارش با شهردار زیراب

گروه خبر: در یکی از روزهای گرم تابستان محمود اعتصامی؛ شهردار زیراب مهمان ویژه دفترمرکزی روزنامه وارش در ساری بود. اعتصامی

از جمله شهردارانی در مازندران است که کاررا از مقاطع پائین شهرداری تا ریاست آن به عهده داشته و گلایه های فراوانی از کم توجهی مسئولان به سوادکوه و شهرستان زیراب دارد. وی در این بازدید در گفتگویی با خبرنگار ما وارش را روزنامه ای مستقل و بسیار با اهمیت درشمال کشور دانست و گفت: اخبار این روزنامه را همواره پیگیری می کنم و با خبرم که توانسته است اعتماد عمومی را جلب کند.اعتصامی در همان ابتدا با گلایه از دو قسمت شدن سوادکوه به مرکزی و شمالی این اقدام را حرکتی سیاسی در دولت گذشته دانست و با بیان اینکه این کار هیچ نتیجه ای جز خرج تراشی برای شهرداری ها ندارد گفت: باید با این کار اداراتی تازه در شهرستان ها و مراکز آن ایجاد شود که برای ساخت آنها حتما از بودجه شهرداری ها استفاده خواهد شد. این درحالی است که شهرداری ها با توجه به بودجه اندک در کارهای روزمره شهرداری نیز مانده اند.

شهردار زیراب افزود: اگر هم شهرداری و شورای شهر برخی از هزینه ها پیرامون استقرار ادارات دولتی را پرداخت نکند، در آینده خواهند گفت که ما مقصر تاخیر در استقرار نهادهای دولتی شده ایم.

وی خواستار توزیع عادلانه بودجه  11میلیارد تومانی که نزد نمایندگان سوادکوه در مجلس است شد و اظهار داشت: به نظر من آنها باید به شکلی عادلانه و علمی بررسی کنند که کدام شهر چه طرح هایی دارد، چند درصد آنها عقلانی و اجرائی و چه مقدار بلند پروازانه و غیر قابل اجرا است. آنوقت با توجه به برنامه های ارائه شده این پول را تقسیم کنند. متاسفانه در گذشته نوعی بی عدالتی و عدم توازن تقسیم بودجه میان شهرهای سوادکوه وجود داشت و بعضا شاهد بودیم  شهری با نصف جمعیت زیراب و قاعدتا کارهای عمرانی و فرهنگی کمتر به اندازه ما بودجه در یافت می کرد.اعتصامی تصریح کرد: من در سال 93 تنها برای آسفالت یک منطقه 480 میلیون  تومان هزینه کرده ام و از12 شهریور ماه سال گذشته تا به امروز بیش از 2 میلیارد تومان برای آسفالت معابر و خیابان ها هزینه شده که این مبلغ در مقابل پولی که به ما اختصاص میابد قابل مقایسه نیست.شهردار زیراب با بیان این مسئله که در اتاق های دربسته نمی توان توزیع اعتبار کرد افزود: کارشناسان باید دست به بررسی های میدانی بزند و بر اساس واقعیت ها بودجه ها را تقسیم کنند. عدالت توزیع مساوی نیست، بلکه توزیع بر اساس شایستگی ها است.

وی در ادامه مشکلات مالی شهرداری زیراب را بسیار فراوان اعلام کرد و گفت: در پایان هر ماه در پرداخت حقوق 65 پرسنل شهرداری می مانیم  اما تا به امروز به لطف خداوند شرمنده کارکنان شهرداری نشده ایم و بدهکاری های فراوان اصلی ترین معضلی است که به شدت ما را آزار می

دهد. به عنوان مثال هم اینک 140 میلیون تومان از سال های پیش به سازمان شهرداری ها و دهیاری ها بدهکاریم و این به غیر از بدهی ما به نهادهایی چون تامین اجتماعی، دارائی و البته پیمانکاران است.اعتصامی گفت: ما منتظر واریز ا رزش افزوده ها هستیم و خدا می داند که هیچ درآمد پایداری جز این نداریم. اما با تمام این کاستی ها با اعضای شورا هم قسم شدیم که کارها را پیش ببریم و تا به حال در تمامی نقاط زیراب 3 الی 4 پروژه را به پایان رسانده ایم، اما برخی از پروژه ها که بسیار برای ما فوری است، مانند 4 بانده شدن محور مواصلاتی از عهده شهرداری خارج است و البته سال هاست کار با کندی هرچه تمام تر پیش می رود و هفته ای نیست که تصادفات سنگین در این جاده نداشته باشیم.وی با گلایه و انتقاد از ستاد بحران استانداری مازندران توضیح داد: در زیراب چند منطقه وجود دارد که بر اثر رانش دچار آسیب شده است و در محله مهران آباد خاک وارد اتاق خواب مردم شده است. با اینکه تا به حال بارها نامه نگاری کرده ایم اما دریغ از یک توجه کوچک، یا مثلا در محله شهید ناظری 2 خانه بر اثر رانش کاملا تخریب شده و بیم آن می رود که این روند در این بخش ادامه داشته باشداما هیچ کاری صورت نمی گیرد.

شهردار زیراب ادامه داد: متاسفانه شانس هم با ما یار نیست و 5 سال پیش حیاط شهرداری زیراب را از ما گرفتند و دستگاه قضا نیز حکم خل ید برای شهرداری صادر کرده و زمین را به صاحبانش داده است. از آن روز به هرجا دست یاری دراز کردیم هیچ جوابی نشنیدیم. اعتصامی با طرح این موضع که حداقل یک دلیل بیاورند که چرا به ما بودجه نمی دهند افزود: به دلیل برخی از قوانین حتی ساخت و سازها هم در شهرستان بسیار کم شده است و درآمدی برای شهرداری از محل ماده 100 هم حاصل نمی شود. متاسفانه هیچ کس به فکر مردم ما نیست. نه ورزشگاهی، نه سالن استخری، نه پارک درست و حسابی و جالبی، هیچ تفریحی برای جوانان زیرابی وجود ندارد آن وقت گلایه می کنند که چرا جوانان به قهوه خانه ها می روند. خب به کجا بروند، ما چه چیزی برایشان فراهم کردیم که قهوه خانه را انتخاب نکنند.شهردار زیراب در پایان به برخی از اقدامات صورت گرفته توسط شهرداری همچون اتمام طرح پارک جنگلی 140 هکتاری و ارسال طرح به منابع طبیعي؛ انتخاب طرح برتر برای میدان زیراب و استعلام از اداره راه برای اعلام وضعیت میدان اشاره کرد و با قدردانی فراوان از تلاش ها و حمایت های حجت الاسلام رضائی ؛ امام جمعه زیراب گفت: خوشبختانه ما این روحانی بزرگوار را در شهر داریم و هرجا همراه ایشان شدیم گره کار ما باز شد. امیدواریم بتوانیم با حمایت های ایشان، تلاش همکارانمان در شورای شهر و شهرداری و حمایت های مردمی آینده ای بهتر را برای زیراب رقم بزنیم.

نظرات رسیده
مرضیه فلاح کردابادی
آقای اعتصامی متشکریم خلاصه ومفیدوکلیدی مصاحبه داشتی،امیدوارم هرچه زودتر مشکلات ودغدغه های شهرزیراب با تدبیر ونگرانی شما ودیگر مسئولین وظیفه شناس ساماندهی گردد
----------------------------------------------------------------------
کاربر محترم، لطفاً نظرات خود را وارد نمائید.
نام :
ایمیل :  
آدرس سایت :
متن :
کد امنیتی :
 
?