ورود اعضا |           


 

تعدادبازدید » 360

تاریخ » ۱۳۹۵/۸/۱۲

?
شهردار زیراب در گفتگوی اختصاصی با "خبرشمال"

شهردار زیرآب در گفت‌و گو با روزنامه خبر شمال عنوان کرد:

عدم درآمد پایدار، مشکل بزرگ شهرداری زیرآب

یکی از عمده مشکلات شهرداری های استان مازندران نبود درآمد پایدار به عنوان پشتوانه محکم شهرداری ها می باشد، در این میان تدبیر و مدیریت درست شهرداران می تواند به عنوان مهمترین ابزار، ناجی شهرداری ها بشمار آید.

شهرداری زیراب نیز از این قاعده مستثنا نیست و عدم درآمد پایدار به عنوان یکی از چالش های این دستگاه اجرایی گریبان گیر آن شده است. طی گفتگویی با شهردار زیراب به مسائل و مواردی در رابطه با شهرداری این شهر اشاره شد.

شهرداری خودگردان، زیبنده ترین نام برای شهرداری زیراب

شهردار زیراب در ابتدای گفتگوی خود ضمن تقدیر از روزنامه خبر شمال جهت انعکاس مسایل و مشکلات شهرداری زیراب به مردم عنوان کرد:نام خودگردان، زیبنده ترین نامی ست که می توان به شهرداری زیراب اطلاق کرد. این شهرداری اساسا با مشکلاتی از قبیل حقوق و دستمزد و تامین اعتبار برای پروژه های خدماتی دست و پنجه نرم می کند و مدیریت این شرایط با هزینه های طاقت فرسا اوضاع را بسیار سخت نموده است. متاسفانه یکی از مشکلاتی که از بدو تاسیس با آن مواجه بوده ایم، عدم وجود یک درآمد پایدار است و تخصیص تنها ۲۰۰میلیون تومان اعتبار برای تامین حقوق و مزایا به پرسنل، اداره امور در شهرداری را با بحران و چالش روبرو کرده است.
محمود اعتصامی افزود: نبود یک کارخانه و کارگاه در زیراب به نام شهرداری که ما بتوانیم به آن دلخوش باشیم و از بابت آن کارگاه یا کارخانه مبلغی را  بصورت ماهیانه و ثابت دریافت کنیم از دیگر مسایلی است که از سال ۱۳۳۵ تا به امروز هنوز محقق نشده است.

از تاریخ 12/6/92 تا به امروز که با شما گفتگو می کنم به عنوان سرپرست شهرداری زیراب از سوی اعضای محترم شورای اسلامی و بدواً حکم استاندار محترم بعنوان شهردار انتخاب شدم.او یادآور شد: از همان ابتدا و با همکاری و کمک مجموعه اعضای شهرداری و شورای شهر محترم گام های بسیار محکمی را در تمامی زمینه ها از جمله در حوزه های عمرانی، خدماتی، فرهنگی و حتی در خصوص درآمد پایدار برداشتیم که در ادامه اشاراتی خواهم داشت.

پروژه های عمرانی شهرداری زیراب

شهردار زیراب در این بخش از گفتگو با تاکید برحادثه خیز بودن این شهر گفت: احداث دیواره های حفاظتی در نقاطی که به نظر کارشناسان حادثه خیز بوده است از جمله پروژه های عمرانی  بود که به آن پرداختیم. نهضت آسفالت از دیگر اقدامات مثبت و مهمی بوده که شامل بسیاری از مناطق از جمله سرخکلا، کردآباد، عباسکتی، نوبنیاد، ۱۷شهریور و بویژه مناطقی مثل کرچمپور بوده که بعد از تاسیس شهرداری در دوره مدیریتی بنده و دوره چهارم شورای اسلامی این اولین باری ست که اقدامات عمرانی در این سطح صورت گرفته است.  بتون ریزی کوچه ها و خیابان ها و احداث جداول نیز از جمله دیگر فعالیت های عمرانی بوده است که در مدت زمان فعالیت مان به آن اهتمام ورزیدیم و اجرایی نمودیم.

او همچنین تصریح کرد: در بحث مبلمان شهری نیز کارهای بسیار خوبی انجام گرفت که از آن جمله می توان به پیشانی بیمارستان شهدا، هنرستان شهید بهشتی و همچنین احداث دیواره حفاظتی بطول ۴۰۰متر و با در نظر گرفتن همه جوانب اصولی و فنی امر در دو طرف رودخانه تلار اشاره کرد. گفتنی است این عملیات که قبل از سیل۹۴ آغاز شده بود پس از سیل نیز در سخت ترین شرایط در دست اقدام قرار گرفت. احداث پل های ماشین رو و عابر پیاده در نقاط مختلف شهر از جمله پل کوثر، خیابان۱۷شهریور و پل انتهایی خیابان آیت ا…کاشانی نیز از جمله دیگر اقدامات شهرداری در طول این سال ها بوده است.  در زمینه روشنایی معابر پروژه های بسیار خوبی را داشتیم که از آن جمله می توان به نور پردازی پل فجر،  پل کوثر و خیابان های دیگر اشاره کرد.

سایر فعالیت ها در راستای تجهیز شهرداری

محمود اعتصامی گفت: در خصوص خرید ماشین آلات بزرگ گام های بسیار محکمی را با همکاری و همیاری و با تعامل اعضای محترم شورا برداشته ایم که از آن جمله می توان به خرید ۱دستگاه بیل مکانیکی چرخ زنجیری ، ۱دستگاه لودر،۲دستگاه کامیون بنز،۱دستگاه سواریmvm، ۱دستگاه پژو، ۱دستگاه بیل مکانیکی چپ لاستیکی و همچنین تعمیرات اساسی ماشین آلات خدماتی و آتش نشانی اشاره کرد که بدلیل استهلاک زیاد، با هزینه های بسیار بالایی انجام شد. او ادامه داد: تجهیز تمامی واحدهای شهرداری به سیستم های مکانیزه و رایانه ای، احداث ساختمان برای شورای شهر و احداث یک دستگاه مهمانسرا برای شهرداری گوشه ای از فعالیت های شهرداری بوده در این سالها بوده است.   البته ناگفته نماند که کار شهرداری در طول این سه سال اصلا آسان نبوده و در این بین با مشکلات عدیده ای مواجه شد. همچنین با توجه به عدم نقدینگی و بودجه پایدار، شهرداری در پرداخت  حقوق ماهیانه خود نیز به مشکلاتی برخورد که ازآن جمله می توان به بدهی های سنگین به جا مانده از سال های گذشته اشاره کرد؛ بدهی هایی از ماقبل سال ۸۰ و بعد از آن به سازمان هایی چون تامین اجتماعی، اداره امور اقتصاد و دارایی شهرستان و نیز به سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور از بابت عدم پرداخت  مدیران گذشته بابت احداث پل فجر داخل شهر و معوقات گذشته پیمانکاران و پرسنل به ادارات، که توانستیم با همدلی و همراهی مجموعه همکارانمان در شهرداری، شورای اسلامی و همراهی مسوولان محترم وقت  قسمت های بسیار زیادی از این بدهی ها را پرداخت کنیم.
فعالیت های فرهنگی شهرداری زیراب

محمود اعتصامی با اشاره به فعالیت های فرهنگی این شهر گفت: شهرداری زیراب در تمامی مناسبت های اسلامی با دستگاه های مربوطه شهرستان در جهت برگزاری هر چه بهتر مراسم ها همکاری به عمل آورد که جا دارد از همین جا تشکر خالصانه و ویژه ای را به عنوان مدیر شهری از تمامی مردم عزیز و ولایتمدار شهر زیراب بخصوص جوانان پر شور و همیشه در صحنه این شهر که در کلیه مراسم ها به ویژه مناسبت های مذهبی، هیات های عزاداری و خصوصا در برپایی ایستگاه های صلواتی در ایام سوگواری سالار شهیدان که در تمامی مناطق شهری زیراب انجام شد داشته باشم.

فعالیت های ورزشی

شهردار زیراب در این رابطه توضیح داد: در مبحث ورزش هم شهرداری در حد توان به هیئت های ورزشی مساعدت های مالی نمود که از آن جمله می توان به در اختیار گذاشتن خودرو برای رفاه ورزشکاران اشاره کرد.

برنامه های در دست پیگیری شهرداری زیراب

محمود اعتصامی در ادامه این گفتگو به گوشه ای از اقدامات در دست اجرای شهرداری زیراب اشاره و خاطر نشان کرد: در جهت ایجاد درآمد پایدار شهرداری با همکاری اعضای محترم شورای اسلامی شهر پیگیری های زیادی را در جهت استقرار دستگاه سنگ شکن در رودخانه تلار به عمل آورد همچنین جهت دریافت مجوز پارک های مختلف از جمله پارک ۱۴۰هکتاری درویش ماهرو و ۲۴هکتاری ورودی شهر زیراب، پیگیری های زیادی را به انجام رساندیم که با مساعدت و همکاری دستگاه های شهرستانی و استانی در۲ مورد پارک، موفقیت هایی نیز داشته ایم که درمورد پارک ۲۴هکتاری ورودی شهر۹۵%از کارها  از جمله دریافت مجوزهای شروع پروژه می باشد انجام شده و در مابقی موارد نیز با پیگیری و همکاری فرماندار محترم و دیگر دستگاه ها مشغول رایزنی هستیم که انشاءا…به سرانجام خواهد رسید.

در این بین با مشکلاتی نیز در شهر زیراب مواجه ایم که در این جا از تمامی مدیران شهرستانی و استانی از جمله نماینده عالی دولت در استان جناب آقای دکتر ربیع فلاح، معاونان ایشان در استانداری، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، امام جمعه با کفایت شهر زیراب که در تمامی مراحل ما را یاری دادند و همچنین از فرماندار با درایت شهرستان سوادکوه استدعای عاجزانه دارم تا ما را در به سرانجام رساندن خواسته های به حق مردم که همانا عمران، آبادانی، رفاه، آرامش و برخورداری از حقوق شهروندی ست یاری نمایند.

شهردار زیراب تاکید کرد:پس از تیرماه۹۴ که دوشنبه سیاهی در تقویم شهر زیراب رقم خورد و باعث تخریب ۱۰۰ درصدی تعدادی از منازل مسکونی شهروندان عزیز و تاسیسات شهری از جمله پل ها و راه های ارتباطی شد در خصوص تخصیص اعتبار ما را یاری کنند و با توجه به اینکه رودخانه تلار در مرکز شهر پس از پیگیری های ۳ساله هنوز دستگاه های متولی نه خود وارد ساماندهی رودخانه شدند و نه مجوزی را جهت ساماندهی و خروج مصالح مازاد به شهرداری داده اند، انتظار می رود دستگاه های ذیربط و مسوول از جمله ادارات محترم صنعت، معدن و تجارت استان و آب منطقه ای به این درخواست های مکرر و مراجعات حضوری شهرداری و شورای اسلامی شهر زیراب پاسخ مثبت دهند تا بتوانیم ضمن ساماندهی رودخانه  و خروج نخاله های بجا مانده از سیل های پی در پی در رودخانه تلار در حاشیه( جاده ترانزیتی تهران-شمال) نیز واقع شده و استفاده از مصالح مازاد رودخانه ای جهت احداث دیواره حفاظتی و غیره اقدام گردد.

اعتصامی در ادامه با اشاره به پروژه ۴خطه شدن محور سوادکوه گفت: با توجه به پیگیری ها و برگزاری جلسات کارشناسی مختلف و تهیه مشاور از سوی شهرداری در جهت تسریع اجرای پروژه  و تصادفات مکرر در مناطق بالا زیراب،کردآباد و سرخ کلا و ایجاد مشکلات فراوان برای شهروندان انتظار داریم تا مسوولان محترم در این خصوص دستورات لازم را به پیمانکاران امر اعلام کنند و در بحث تخصیص اعتبارات شهرهایی همچون زیراب که فاقد کوچکترین درامد پایدارند خواهشمندیم  تا استاندار محترم مازندران و مسوولان امر در افزایش تخصیص اعتبارات  نگاه ویژه ای داشته باشند.شهردار زیراب در پایان این گفتگو گفت: از همراهی و مساعدت های مجموعه استانداری، نمایندگان مردم در مجلس، امام جمعه گرانقدر، فرماندار، شورای تامین شهرستان، شورای اسلامی شهر زیراب، اصحاب رسانه، خانواده های معظم شهدا، روحانیون و به ویژه تمامی شهروندان عزیز و قدرشناس شهرم زیراب تشکر و قدردانی خالصانه ای داشته باشم، امیدوارم شهروندان گرانقدر در کلیه امور همراه خادمین خود در شهرداری باشند و کوتاهی ها را بر ما ببخشند.محمود اعتصامی با تاکید بر جدی گرفتن شرکت آحاد مردم در سرشماری   نفوس و مسکن اظهار کرد: مردم با مشارکت فعالشان می توانند ما را در دریافت حقوق شهروندیشان یاری کنند تا ما بتوانیم به نحو شایسته تری خدمت رسان این عزیزان باشیم.

خدایا چنان کن که سرانجام کار         تو خشنود باشی و ما رستگار

منبع: روزنامه خبر شمال سه شنبه ۱۱ آبان ۹۵ – خبرنگار: فرزین امینی / سوادکوه